aktualnosci

TROPEM HARCERSKIEJ PRZYGODY

2010-09-14

Harcerze z naszego Ośrodka  przez siedem dni gościli na krakowskich Błoniach włączając się aktywnie w obchody Jubileuszowego Zlotu Stulecia Harcerstwa „Kraków 2010". W zlocie uczestniczyło łącznie około dziesięć tysięcy osób - przedstawicieli 17 chorągwi ZHP z całej Polski, a także goście z zagranicy.

 

Część niezwykle bogatego programu zlotu została przygotowana specjalnie dla dzieci i młodzieży z drużyn Nieprzetartego Szlaku. Podczas zlotowego pobytu w Grodzie Kraka „Dżokeje" zdobywali wiedzę i umiejętności przydatne młodym skautom, uczestniczyli w warsztatach, wystawach, koncertach, zabawach i spotkaniach integracyjnych. Nasi podopieczni przeżyli także niezapomniane, ekstremalne chwile na wodzie sprawdzając swoje siły w raftingu oraz w wyścigach smoczych łodzi.

 

W poszczególnych dniach harcerze mieli niesłychaną okazję zapoznać się ze specyfiką ginących zawodów uczestnicząc w zajęciach z garncarstwa, plecionkarstwa, ciesielstwa, kowalstwa, rzeźbiarstwa, pszczelarstwa, pieczenia chleba, malowania na szkle. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość własnoręcznie utoczyć sobie coś z gliny na prawdziwym kole garncarskim, wybić okazjonalną monetę, uformować ciasto w bochny i wypiec je w piecu chlebowym, wypleść przydatne wyroby z wikliny. Adepci harcerskiego rzemiosła poznali też tajniki klejenia balonów z papieru i puszczania ich w górę.

 

Ogromne zainteresowanie wzbudzały wieczorne koncerty. Nasi pionierzy doskonale bawili się w rytmach harcerskich piosenek i pląsów. Dżokeje uczestniczyli równie chętnie w programach propagujących historię  ruchu skautowego, sprawność fizyczną i postawy ekologiczne.

 

Spragnieni wrażeń harcerze przeżyli kolejną fantastyczną przygodę, zawarli nowe przyjaźnie, zdobyli cenne doświadczenia i sprawności. Dzisiaj z nostalgią i entuzjazmem wspominają minione chwile, podczas których poznali prawdziwy smak skautingu. Zakończyły się jubileuszowe obchody, lecz harcerska przygoda wciąż trwa. Do zobaczenia na szlaku!

Wykonanie strony www Redruk.pl