aktualnosci

II KONKURS KORCZAKOWSKI

2013-04-27

Już po raz drugi w naszym Ośrodku został zorganizowany Międzywojewódzki Konkurs Korczakowski pt.: „ W Bajkowym Świecie Janusza Korczaka". Podczas turnieju uczniowie małopolskich i podkarpackich szkół specjalnych zmagali się z zagadnieniami dotyczącymi życia i działalności Janusza Korczaka, a także wykazywali się wiedzą na temat korczakowskich bajek. Po części konkursowej nastąpiło wspólne puszczanie latawców oraz przemarsz do miejsca martyrologii w lesie Buczyna. Młodzież oddała hołd pomordowanym dzieciom żydowskim, a także upamiętniła 71 rocznicę deportacji społeczeństwa żydowskiego z powiatu tarnowskiego do Obozu Zagłady w Bełżcu. W związku bardzo wysokim i wyrównanym poziomem jury wyróżniło wszystkich uczestników konkursu. Wszyscy otrzymali zasłużone gratulacje oraz pamiątkowe dyplomy i nagrody. W drugiej części Dnia Korczakowskiego odbyła się konferencja o Holocauście, której odbiorcami była młodzież szkół ponadgimnazjalnych z terenu naszego powiatu. Na sesji pt.: ,,Dzieciństwo, którego nie było. Holocaust to nie tylko zagłada świata dorosłych" prelegenci zaprezentowali następujące wykłady:


"AntySchematy 2 jako nośnik nauczania o Holocauście i Miejscach Pamięci" - Tomasz Kocur Malec.
,,Historia Obozu Zagłady w Bełżcu i Deportacji Ludności Żydowskiej z Tarnowa" - Ewa Koper ( Muzeum Miejsca Pamięci w Bełżcu Oddział Państwowego Muzeum na Majdanku )
„ Różne Oblicza Holocaustu"- Leszek Gorycki (Pracownia Mniejszości Narodowych i Etnicznych UP)
,,Dziecko Żydowskie w filmie o zagładzie" - dr. Bartosz Kwieciński (Centrum Badań Holocaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego).
„Tarnów Żydowskie Krajobrazy" - prezentacja książki - albumu autorstwa Marka Tomaszewskiego.


Specjalnym gościem i obserwatorem naszego dnia Korczakowskiego była Pani Elżbieta Mirg-Wójtowicz - Pełnomocnik Wojewody Małopolskiego Do Spraw Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

 

Zdjęcia w przygotowaniu

 

 

Wykonanie strony www Redruk.pl