aktualnosci

MALI I WIELCY ARTYŚCI

2011-12-03

Nasza pracownia plastyczna ciągle pełna jest małych i wielkich artystów. Pod okiem nauczyciela i regionalnych twórców lekcje stają się nadzwyczajnymi spotkaniami ze sztuką, a zwykłe przedmioty małymi arcydziełami. W ubiegłym roku rozpoczęliśmy cykl zajęć „Lekcje z Mistrzem", który kontynuujemy po wakacjach. Tym razem do pracowni plastycznej zaprosiliśmy twórców ludowych i przedstawicieli ginących zawodów. Spotkania z artystami są możliwe dzięki pomocy Muzeum Etnograficznego w Tarnowie, z którym współpracujemy już od lat.

 

W ramach realizowanych przez muzeum projektów: „Jesień średniowiecza, wiosna renesansu" oraz „Dziecięcy uniwersytet muzealny" , pani kierownik Maria Cetera i pani Katarzyna Lasko zaprosiły uczniów klas szóstej i pierwszej gimnazjum na spotkanie z płatnerzem, który pokazał, jak rozpalić ogień bardzo starym miechem. Później uczestnicy zajęć samodzielnie kuli drobne elementy ze stali. W listopadzie w pracowni plastycznej zrobiło się wiosennie. A to za sprawą malarek z Zalipia, które pokazały nam, jak ozdabiać charakterystycznymi wzorami kwiatowymi sprzęty domowego użytku. Spod rąk dzieci wychodziły małe arcydzieła, a ich twórcy ze zdumieniem odkrywali, że przedmioty znane im z codziennego życia mogą stać się piękne. Nasi podopieczni nauczyli się również przystrajać pomieszczenia samodzielnie wykonanymi kwiatami z bibuły. W ostatnim tygodniu listopada gościliśmy pana Józefa Zięcinę. Pod czujnym okiem doświadczonego wikliniarza uczniowie wyplatali koszyki.


Wypracowywanie nowych umiejętności i sprawności technicznych i doskonalenie sprawności manualnych, to tylko te najbardziej widoczne korzyści płynące ze spotkań z twórcami. Uczestnicy „Lekcji z Mistrzem" stają się coraz bardziej wrażliwi i spostrzegawczy, dostrzegają piękno przedmiotów, które ich otaczają . Poznając sztukę regionu, w którym żyją, uczą się szacunku dla ciężkiej pracy rzemieślników.
Dla naszych podopiecznych takie zajęcia są przede wszystkim źródłem radości. Trudno zapomnieć o tym, oglądając na zdjęciach uśmiechnięte twarze dzieci otaczających artystów. Każdy rodzaj twórczości jest cudownym lekiem na nudę i daje poczucie spełnienia, kiedy mały artysta, patrząc na to, co sam wykonał mówi: „udało się! Ale mama się ucieszy, gdy zobaczy, że potrafię".

Wykonanie strony www Redruk.pl