aktualnosci

DZIEŃ HIPOTERAPII

2011-06-07

Jak zapowiadaliśmy w niedzielę odbył się w naszym Ośrodku Dzień Hipoterapii - pierwsza impreza o charakterze warsztatowo- naukowym pod patronatem Wicemarszałka Województwa Małopolskiego pana Romana Ciepieli oraz Małopolskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego. Niedzielne wykłady zgromadziły rodziców, lekarzy, rehabilitantów, pedagogów, psychologów oraz licznych studentów- wszyscy byli spragnieni wiedzy i nowych doświadczeń. Swoją obecnością uświetnił imprezę pan Wicestarosta Mirosław Banach. Wykład inauguracyjny wygłosił pan dyrektor Michał Stach przybliżając historię placówki i historię hipoterapii w SOSW w Zbylitowskiej Górze. Ponadto swoją wiedzą i doświadczeniem dzielili się: lekarz rehabilitacji - Magdalena Gromadzka Wójtowicz; psycholog i dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Tarnowie dr Renata Smoleń; rehabilitant, hipoterapeuta i specjalista terapii NDT- Bobath Jan Krupiński; pedagog specjalny, hipoterapeuta - Joanna Stach Andreasik; hipoterapeuta, pedagog specjalny - Maciej Witek; psycholog, instruktor jazdy konnej, doktorantka UJ - Magdalena Pikul; pedagog, specjalista terapii behawioralnej - Marcin Śmigla.

 

Po części teoretycznej nastąpiła chwila przerwy na kawę i lekki posiłek. Do dyspozycji zaproszonych gości nasze panie kucharki oddały fantastycznie zastawiony stół szwedzki z dużym wyborem sałatek i przekąsek. Część warsztatowa rozpoczęła się od prezentacji form i metod pracy z dzieckiem z Zespołem Downa. Jako uroczy podmiot działań terapeutycznych wystąpiła pełna werwy i zapału Madzia - od przyszłego roku szkolnego uczennica Ośrodka. Następnie nasz gość z Krakowa - Jan Krupiński poprowadził wzorcowe zajęcia z dorosłą już Joasią, która cierpi na porażenie mózgowe. Po zajęciach, które pokazywały szczegółowo wszystkie elementy fizjoterapii na koniu - modelu neurofizjologicznego - nastąpił wyczerpujący komentarz. P. Maciej Witek i p. Michał Stach zademonstrowali elementy psychopedagogicznej jazdy konnej z dwoma chłopcami z autyzmem, zarówno Mateusz jak i Emanuel fantastycznie się spisali w roli modeli. Następnie jeszcze kilkoro naszych podopiecznych miało okazję przejechać się chwilkę na grzbiecie konia na oklep. Na podsumowanie części warsztatowej uczennica klasy przysposabiającej do pracy zawodowej i jednocześnie zawodniczka Olimpiad Specjalnych - Karolina Marcinek, zaprezentowała przejazd konkursowy w konkurencji ujeżdżenie. Na koniec dnia pełnego wrażeń, z zaspokojonym głodem wiedzy, goście udali się na nieoficjalną część zmykającą warsztaty- grilla, gdzie w miłej atmosferze przebiegały swobodne rozmowy i dyskusje podsumowujące wydarzenia Dnia Hipoterapii. Do dyspozycji gości ostała oddana bryczka, można było skorzystać z przejażdżek po parku. W międzyczasie odbywały się rozmowy i konsultacje z rodzicami, specjaliści dzielili się swoją wiedzą, odpowiadali na pytania, rozwiewali wątpliwości.

 

Dziękujmy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację Dnia Hipoterapii, zaproszonym gościom - prelegentom za poświęcony nam czas, rodzicom za liczne przybycie i zadawanie trudnych pytań, specjalistom za cierpliwość i wnikliwe konsultacje. Dziękujemy organizatorom - paniom i panom, którzy byli odpowiedzialni za stronę techniczną i aprowizacyjną wydarzenia, wolontariuszom i uczniom zaangażowanym w pomoc przy koniach. Koniecznie należy też wspomnieć o sponsorach tego niezwykłego wydarzenia: Azotach Tarnów, Karpackiej Spółce Gazowniczej, PGNiG, Firmie Redruk i wielu innym. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku wspólnymi siłami i z takim zapałem jak w tym roku zorganizujemy II Dzień Hipoterapii.

 

ZDJĘCIA W GALERII - KLIKNIJ ZAKŁADKĘ W MENU PO LEWEJ STRONIE. VIDEO W PRZYGOTOWANIU

 

 

Wykonanie strony www Redruk.pl