aktualnosci

MOJA OJCZYZNA

2010-11-10

Listopad to wyjątkowy miesiąc, obfitujący w wiele świąt, uroczystości i rocznic . To właśnie najczęściej w listopadzie, w czasie dojrzałej jesieni „jak myśl sprzed lat, jak wspomnień ślad wraca pamięć o tych, których nie ma" . W tym pełnym powagi i zamyślenia okresie wpatrujemy się w krzyże - te na grobach naszych najbliższych, jak również te przydrożne, polne, nie pamiętające już kto pod nimi śpi. Zatrzymujemy się przy żołnierskich mogiłach, by uczcić pamięć o tych, którzy bohaterską ofiarą swojego życia podarowali nam wolność. Właśnie w listopadzie obchodzimy największe narodowe święto - Odzyskanie Niepodległości. 11 listopada to dzień, w którym w szczególny sposób akcentujemy naszą narodową tożsamość. To czas patriotycznych uczuć i postaw. To czas wielkiego szacunku do barw i symboli narodowych. To także czas pamięci o tych, którzy szli walczyć o nasz wspólny dom - o Polskę. Spoglądając ze wzruszeniem na powiewające na wietrze biało czerwone flagi, wsłuchując się ze łzą w oku w słowa hymnu państwowego, doświadczamy jak wspaniale jest mieć Ojczyznę. Uświadamiamy sobie jak wielkim bogactwem historycznym, kulturowym i cywilizacyjnym jest Polska.

 

Rozpamiętując wydarzenia z 1918 roku pragniemy w sposób szczególny krzewić patriotyczne treści w młodym pokoleniu Polaków. Troszczymy się o wychowanie dzieci i młodzieży w duchu Polskości, w poczuciu narodowej tożsamości. Dzieci z naszego Ośrodka co roku z wielką starannością przygotowują się do obchodzenia Święta Niepodległości. Pod okiem nauczycieli aranżują wzruszające inscenizacje słowno - muzyczne. Utrzymane w podniosłym nastroju występy nawiązują do historycznych wydarzeń, patriotycznych pieśni i narodowych symboli. Zaszczepiając w wychowankach miłość do Ojczyzny, wdrażamy ich do świadomego i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu społecznym.

W tym roku uroczystą akademię poprowadzą uczniowie najstarszych klas pod kierunkiem pani Marty. Na wspólne obchodzenie Święta Niepodległości zapraszamy w środę 17 listopada.

 


Tadeusz Różewicz
"Oblicze Ojczyzny"

 


Ojczyzna To Kraj Dzieciństwa,
Miejsce Urodzenia,
To Jest Ta Mała Najbliższa
Ojczyzna.
Miasto, Miasteczko, Wieś,
Ulica, Dom, Podwórko,
Pierwsza Miłość,
Las Na Horyzoncie,
Groby.
W Dzieciństwie Poznaje Się
Kwiaty, Zioła, Zboża,
Zwierzęta,
Pola, Łąki,
Słowa, Owoce.
Ojczyzna Się Śmieje.
Na Początku Ojczyzna
Jest Blisko,
Na Wyciagnięcie Ręki.
Dopiero Później Rośnie,
Krwawi,
Boli.

 

Wykonanie strony www Redruk.pl