aktualnosci

HARCERSKIE GRANIE I ŚPIEWANIE

2010-10-27

Do Zbylitowskiej Góry przybyli zuchy, harcerze i harcerki z całej małopolski, by podczas Przeglądu Artystycznego Drużyn Nieprzetartego Szlaku Chorągwi Krakowskiej  prezentować swoje umiejętności wokalne i plastyczne. Ściany Ośrodka nasiąkły harcerskim śpiewem, który poruszył nie tylko mury, ale przede wszystkim serca. Bo taka jest właśnie harcerska muzyka - płynąca z głębi duszy, wypełniona radością, uśmiechem, zabawą. Śpiew towarzyszy skautom w chwilach pracy i zabawy, w wędrówkach i na biwakach, w momentach doniosłych jak i przy ognisku pod dachem sierpniowego nieba. W śpiewie tkwi duch harcerstwa, w nim przechowywane są wspaniałe harcerskie ideały i bogata harcerska tradycja. Muzyczna impreza wyzwoliła w uczestnikach niezmierzone twórcze siły, otworzyła horyzonty nowych przyjaźni, przyczyniła się do jeszcze większej integracji środowisk Nieprzetartego Szlaku. Przegląd Artystycznyl wpisał się w obchodzony w tym roku jubileusz stulecia harcerstwa, dlatego tym bardziej cieszymy się że odbył się on na bogatej w harcerskie tradycje tarnowskiej ziemi, na malowniczym terenie Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Zbylitowskiej Górze. Jubileusz zainspirował wszystkie drużyny do wykonania okolicznościowych plakatów z motywem 100 - lecia harcerstwa.


W związku bardzo wysokim i wyrównanym poziomem jury przyznało pięć równorzędnych pierwszych nagród wyróżniając: 14 Drużynę Harcerską im. „Janka Bytnara", 2 Drużynę Harcerską „Dreptaki", 10 Gromadę Zuchową „Pomocne łapki" ze szczepu „Zielone słońce", Drużynę Próbną ze szczepu „Dzieci Pioruna", a także naszą Drużynę Harcerską „Dżokeje". Spotkanie zostało uwieńczone wspólnym grillowaniem oraz przejażdżkami konnymi. Festiwal, choć dopiero pierwszy w Zbylitowskiej Górze - już teraz, na naszych oczach stał się wydarzeniem, na które się czeka. Stał się częścią wędrówki po nieprzetartym harcerskim szlaku. Ufamy, że Przegląd Artystyczny NS wpisze się na stałe w tradycję miejsca, w którym dojrzewają coraz to nowe pokolenia.

 

Nieprzetarty Szlak to ruch drużyn harcerskich Związku Harcerstwa Polskiego działający w aspektach rewalidacji psychicznej, fizycznej i społecznej dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. „W ramach Hufca Tarnów ZHP, działa obecnie jedna drużyna Nieprzetartego Szlaku - mówi harcmistrz Maksym Pękosz, komendant Hufca Tarnów ZHP -18 Tarnowska Drużyna Starszoharcerska "Dżokeje" (SOSW Zbylitowska Góra). Organizator Przeglądu jest jedną z najaktywniejszych ze wszystkich drużyn hufca, działającą na wymagającym polu harcerskiej służby, jakim jest praca z dziećmi i młodzieżą specjalnej troski."

 

Nasz Ośrodek po raz pierwszy był gospodarzem tak wspaniałej harcerskiej imprezy.

 

 

Wykonanie strony www Redruk.pl