aktualnosci

Z ŻYCIA INTERNATU...

2010-10-10

Minął już ponad miesiąc od rozpoczęcia roku szkolnego, wspomnienia beztroskich wakacji rozmywają się coraz bardziej we mgle pamięci. Słoneczna jesień poprawia jednak samopoczucie, budzi radość, zachęca do aktywnego spędzania czasu. A jak ten czas płynie w internacie? Na pewno wesoło i dynamicznie. Dzieci mieszkające w naszym Ośrodku rozpoczynają dzień przed godziną siódmą, by po porannej gimnastyce, toalecie i śniadaniu wyruszyć na zajęcia szkolne. Kiedy kończy się ostatnia lekcja wychowankowie udają się do swoich grup, gdzie odpoczywają, oddają się swoim pasjom, uczą się i bawią.

 

Wczesną jesienią dużą popularnością cieszą się spacery po okolicy, a zwłaszcza po pobliskim buczynowym lesie oraz wędrówki malowniczą doliną Dunajca. W słoneczne popołudnia podopieczni bardzo chętnie poznają dalsze okolice naszego regionu. Dzieci z entuzjazmem czerpią również radość z aktywnego wypoczynku w parku naszego Ośrodka. Jedni grają w piłkę, inni jeżdżą na rowerach, jeszcze inni uczestniczą w plenerowych zabawach. Ukształtowanie terenu i piękna pogoda sprzyjają także rozwijaniu nowych form aktywności. Taką nowatorską formą jest niewątpliwie Nordic walking, czyli spacer nordycki, spotykający się z dużym zainteresowaniem naszych wychowanków. Przygoda z kijkami nie tylko znacznie poprawia kondycję i odpręża, ale świetnie przysposabia do dalszych wypraw i wspinaczek. Chłopcy i dziewczynki chętnie angażują się w prace gospodarcze: dbają o krzewy ozdobne, plewią kwiaty, grabią jesienne liście, utrzymują w czystości dróżki i alejki. Starsze dzieci opiekują się konikami i pieskami. Nasi podopieczni uwielbiają robić zakupy i grillować - gorące wypieki smakują wręcz wyśmienicie w jesiennej scenerii ogrodu.

 

Wychowankowie internatu biorą również aktywny udział w projekcie „ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ", w ramach którego uczestniczą w dodatkowych przedmiotowych zajęciach wyrównawczych, a także w terapii logopedycznej, hipoterapii, gimnastyce korekcyjnej, arteterapii i pomocy psychologa.

 

W pochmurne dni podopieczni spędzają czas w świetlicach, gdzie pod okiem wychowawców doskonalą szkolne umiejętności, rozwijają się artystycznie i muzycznie. Tutaj również grają w różne gry planszowe i komputerowe oraz uczą się umiejętności przydatnych w codziennym życiu. Chłopcy od czasu do czasu ćwiczą mięśnie na siłowni, chętnie grają też w tenisa stołowego. Długie wieczory zachęcają do prowadzenia interesujących rozmów przy filiżance herbatki i dobrym ciastku. Jesienią wychowankowie chętniej sięgają po książkę, by z ulubionymi bohaterami odkrywać tajemnice świata, przenosić się w ciekawe miejsca, wędrować przez znane i nieznane lądy i morza.

 

U nas nawet jesienią jest wesoło, czas mija w kolorach ciepłej atmosfery, a każdy dzień wypełniony jest mnogością wrażeń. Kolorowe fotografie jak jesienne liście mienią się barwami wspomnień. I jak tu nie kochać jesieni?

Wykonanie strony www Redruk.pl